Csabai László: Inspektor Szindbád. – Bp. : Magvető, 2021
56 után a századdal egyidős Szindbád mégiscsak a menekülést választja, de Németországnál nem megy tovább, nem akar túl messze kerülni Magyarországtól. Amikor találkozunk vele, már 60 esztendős, és némi praktikával öt éve sikerült egy német kisvárosban nyomozóként elhelyezkednie, ekkor már főfelügyelő (magyarországi svábként, a szibériai éveket és a hazatérése utáni múltját eltagadva).
A háborúból újraéledő, biztató fejlődést mutató Német Szövetségi Köztársaságban sokszor fogja el az érzés, hogy „egy pompásan kigondolt szervezet részeként, egy tökéletesen működő országban él”.
Szindbád azaz Schiffer főfelügyelő éppen lezár egy bűnügyet, s hozzákezd egy másik felgöngyölítéséhez. Az egész regény folyamán ezen dolgozik, végül mégsem tudja a maga számára megnyugtatóan lezárni. Segítőtársa, beosztottja Hirsch felügyelő, aki megjárta a háborút, de az emlékezetéből minden kiesett, s továbbra is memóriazavarral küzd, ennek ellenére máris jó nyomozó, sokat tanul Szindbádtól. Mivel elégedetlen a nevével, Szindbáddal együtt találják ki, hogy Stephen Derrick legyen a nyomozó-művészneve. A végén azt is megtudjuk, hogy az a háborús múlt SS-múlt volt. A valóságba ágyazás ismert személyekkel – kicsit csavarosan – itt is megvan, a németek hatvanas-hetvenes évekbeli sztárnyomozója tőle tanult :)
Szindbád idealista, nem vallaná be, de rögeszméje, hogy helyre lehet állítani az igazságot a világon. Ezt leginkább a tökéletes nyomozói munkájával teszi, de rá is segít, ahol szükséges: ötletet ad egyik tanújának, mit tegyen, hogy ne kerüljön újra lágerbe, a homoszexuális párnak azt javasolja, hogy simán tagadják ezt le, mondják, hogy jóbarátok, hogy kijátsszák a fajtalankodás bűntettét.
Szenvedélyes kíváncsisága az egész világra vonatkozik, rácsodálkozik egy-egy szép szóra, elámul egy kifejezés vagy egy étel költőiségén. Elnézi az alakuló nyugati kultúra jelenségeit, a televízió műsorait, hatását, a beözönlő amerikai zenét, az önkiszolgáló boltokat, egy utazási irodában szobányi számítógéppel is találkozik, ismerkedik a sokféle nációval, elgondolkodik előítéletek kialakulásán, a jellemek sokféleségén, figyeli az európai politikát, az egyesülést és eltávolodást, régi és új ellentéteket, s értékeli a társadalmi békét, amely nem lehet maga a cél, de bármely cél eléréséhez szükséges.
Bár Németország nem fogta meg annyira a szívét, mint Oroszország (túlságosan hasonlít Magyarországra), szívesen maradna itt ebben az élhető demokráciában, de 61 évesen úgy látszik innen is mennie kell. A titkosszolgálat szerint túl nagy kockázat van az eltagadott múltjában. De merre tovább?
Könyvtárosként két nekem kedves motívumot emelnék még ki:
- az aspenaui plébános szerint a mennyországban a létező legnemesebb tevékenységet fogják űzni az üdvözült lelkek: jó könyveket fognak olvasni – ez Szindbádnak módfelett tetszik
- Kathrin-Szonya főnöke, a könyvtárvezető szerint a nők ostobák, nem púderezni, rúzsozni kéne magukat, nem drága ruhákat venni, hanem olvasni. Az olvasás szépíti meg a nőt. Szindbád is azt tapasztalja: aki kézben tartja a sorsát, és sokat olvas, annak vaskosabb tagjai, arcának barázdái nem a korát, hanem az érettségét jelzik. Úgy sejti, Szonya is ilyen lehet már.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése